';

Eugene Gendlin

Eugene Gendlin

pionierski filozof i psycholog, który dał światu praktykę zwaną Focusingiem

Eugene Tovio Gendlin przyszedł na świat 25 grudnia 1926 roku w Wiedniu. Wraz ze swoimi rodzicami – Sylvią Gendelin-Tobell oraz Leonidem Gendelinem – zamieszkiwał dziewiąty dystrykt stolicy Austrii, Alsergrund, dorastając wśród mniejszości żydowskiej. Jego ojciec uzyskał stopień doktora chemii na Uniwersytecie w Grazu, następnie założył firmę zajmującą się czyszczeniem chemicznym. Rodzina jednak musiała opuścić Wiedeń ze względu na narastające w kraju tendencje nazistowskie, które zagrażały jej z powodu żydowskiego pochodzenia Gendelinów.

 

Wyemigrowali więc do Holandii a następnie znaleźli się w Nowym Jorku, docierając do wybrzeża USA ostatnim rejsem liniowca SS Paris 11 stycznia 1939 roku.
Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, Gendelinowie zmienili zapis swego nazwiska, nadając mu anglojęzyczne brzmienie – Gendlin. Eugene otrzymał amerykańskie obywatelstwo i służył w marynarce wojennej USA.

Image module
0
Lat
FOCUSINGU

Samemu uważając się przede wszystkim za filozofa, Eugene Gendlin stworzył i spopularyzował psychoterapeutyczny nurt Focusingu, co przydało mu renomy właśnie na polu psychologii, mimo że nie posiadał kierunkowego wykształcenia. Szczególnie istotnym etapem na naukowej drodze Gendlina był okres współpracy – najpierw w roli ucznia, następnie współpracownika – z Carlem Rogersem na Uniwersytecie w Chicago, gdzie studiował filozofię i doktoryzował się w 1958 roku.
Carl Rogers – uważany za ojca nurtu terapii zorientowanej na klienta – uznał filozoficzne dokonania Gendlina za niezwykle odkrywcze a ich wspólne badania w temacie psychoterapii doprowadziły do intrygujących wniosków.

Od 1958 do 1963 roku Gendlin pełnił rolę dyrektora ds. badań w Instytucie Psychiatrii Uniwersytetu Wisconsin, a w latach 1964-1995 – profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie w Chicago.
Eugene Gendlin jest założycielem Instytutu Focusingu, który powstał w 1985 roku i działa do dziś pod nazwą Międzynarodowy Instytut Focusingu.

Gendlin otrzymał najwyższą nagrodę od APA (American Psychological Association) jako najlepszy terapeuta i badacz w Stanach Zjednoczonych trzykrotnie, a ku zaskoczeniu całego psychologicznego świata, APA uhonorował go po raz czwarty w 2012 roku, gdy badacz miał już 84 lata.

Bogata bibliografia Gendlina mieści w sobie istotne i wpływowe dzieła zarówno na polu filozofii, jak i psychologii.
W trakcie swojego życia skutecznie zintegrował obie te dziedziny, doprowadzając do licznych postępów i odkryć.

Oto najważniejsze pozycje autorstwa Eugene’a Gendlina:

Filozofia:
Experiencing and the Creation of Meaning (1962);
A Process Model (1997);
Introduction to Thinking At The Edge (2004).

Psychologia:
Focusing (1978);
Focusing-Oriented Psychotherapy (1996).

 
 
 
 
Image module